Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Oğuz'da Coğrafik Yapı

Coğrafik Yapı

Oğuz Mahallesi, Trabzon il sınırının en batısında, Beşikdüzü ilçesinin güney batısında yer alır.

Oğuz Mahallesi'nin doğusunda Oğuz Deresi, batısında Giresun il sınırı bulunmaktadır. Bu gün; bir belde üç köyden oluşan Oğuz köyleri, artık mahalleler olarak ülke yaşamında yürümektedirler. Kuzeyden güneye geniş bir arazi üzerine kurulu olan mahallelerin arazileri dağlıktır. Yer yer platolar bulunmaktadır. Daha yeni Oğuz adını alan Türkelli Köyü'nün (şimdiki adı Oğuz Mahallesidir) bazı arazileri bu platolardan bir kaçı üzerindedir.

Toprakları çok verimli değildir. İşlenmesi zor, kil ağırlıklıdır. Ancak iklim koşulları çok olumludur. Bu nedenle iklim ve bitki örtüsü çok çeşitli ve verimlidir. Halk toprağı işlemesini öğrenmişti ve geçimini toprak ile hayvancılıktan çıkarmaktaydı.

Bu durum 1969 yılına değin öyle böyle sürmüştü.

Toprağa atılan suni gübre, ÇAY EKİMİ ile başlayan yıllarda artmış ve toprağı çorağa çevirmiştir. Bitki örtüsü değişmektedir.

(BAŞKA BİR MAKALE KONUSU İÇİN BİR KAÇ SÖZ:

Suni gübrenin, iklim üzerindeki olumsuz etkisi ise yıllar sonra farkedilecektir. Yıl 2014 te çayını sökenler çoğunluktadır. Gerçi devlet hayvancılığı ve toprak geçimini yok ettiğinden insanlar zorla göçe zorlanmış, köy nüfusu iyice azalmıştır. Bu nedenle çay-fındık-hayvancılık bitmiştir. Devlet, çay işletmesini bile özelleştirmiştir. (tüccara-patrona devrettiğinden köylüye çay parası yerine kuru çay verilmektedir.)

Bu topraklarda yaşayan insanlar, coğrafi yapının zorluğu ile yıllardır savaşmaktadırlar. Traktör gibi makine kullanımı zor olan çevremizde, işleme aletlerini kendileri üretmektedirler.

Bir köyden diğerine ulaşım engebeli arazi nedeniyle çok zaman almaktadır. Günümüzde arabaların artması bu soruna çözüm olabilmiştir. Bu süreç; tarihi eser sayılması gereken yaya yollarımızı da yok etmiştir.

Köyde yaşamayı seçen insanlarımız gurbetçilerle dayanışmayı sürdürüyorlar. Böyle bir yaşam süren gurbetçiler yaz aylarındaki izinlerini köyde, yaylada geçirmekteler. Ancak geldiklerinde değişen yasalarla ATA TOPRAKLARININ ellerinden alındığını görmekteler. Kızıyorlar, şaşırıyorlar bu duruma.Ancak,yasaya itiraz dönemi geçmiş olmakta ve haber verilmeden yapılan bu işlemler karşısında çaresizlikten ne yapacaklarını bilememekteler. Gerçi bir kaç kişi mahkemelere başvurmuş. Fakat sonuç değişmemiştir. Vatandaşın gücü bundan sonrasını sürdürmeye yetmediğinden susmuşlardır.

Bir de; araziler çocuklar arasında bölüşmekten dolayı küçülmüştür. Artık kimseye yetmemektedir. Göç yollarına yeniden düşülmüştür. İnsanlar yeniden gurbet yollarında yol almaktadır. Gürbetçilik her zamankinden zordur. Artık ekmek kazanılan yerde yerleşerek, oraları yurt edinmişlerdir. Böylece insanlar birbirinden uzaklaşmışlardır. Akrabalar çeşitli kentlerde yaşamaktadırlar. Çoğu aile-akrabanın birbirlerinden haberi olmamaktadır.

NOT: İşte bu site bu konuda bir iletişim merkezi olmak için bir adımdır. Bunu değerlendirmek insanlarımıza düşmektedir. Sitemiz; insanlarımız arasında; hiç bir ayırım gözetmez. Her Oğuz insanının bu sitedeki yeri eşittir. Bu tutum asla değişmeyecektir.Coğrafik Yapı

Dünya üzerinde Oğuz Mahallesi'nin yeri

Coğrafik Yapı

Türkiye haritasında Oğuz (Türkelli Köyü)

Coğrafik Yapı

Beşikdüzü yüksekten böyle görünüyor 

 Trabzon ve Oğuz Mahallesi (Türkelli Köyü)

Coğrafik Yapı

Oğuz Mahallesi (Türkelli Köyü)'nin havadan görünümü

Trabzon Haberleri

ViraTRABZON 09 December 2010 ViraTRABZON ViraTRABZON
Trabzonspor 09 December 2010 Trabzonspor   Trabzonspor Kulübü

Sitemizde

REKLAM YOKTUR.

Oğuz'lu iş yerleri

ücretsiz tanıtılır

BİR ARADA OLMAK

DİL,  DİN,  IRK,  

BÖLGECİLİK VE

CİNSİYET KAVGASI

BİZİ AYRIŞTIRIR...

EMEK BİRLEŞTİRİR.

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitjaptruesvi

SOSYAL MEDYA

 

 

Articles View Hits
4193320

We have 1116 guests and no members online

You are here: Home Oluşum Coğrafi Yapı