Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Sisdağı Yaylamız

Sisdağı Yaylamız

 Foto: Nihal kurt-2013 FOTOALBUME BAKINIZ

Sisdağı ne yana düşer?

 Sisdağı Yaylamız

Foto:Ramazan Bektaş- Sisdağı Pazaryeri-1976

Giresun ile Trabzon topraklarının arasındadır. 1960 yıllarında çam ağaçlarının çokluğuna şaşırıyorduk. Binlerce çeşit çiçek arasında ineklerimizi otlatıyor, oyunlar oynuyorduk.

Sisdağı Yaylamız, doğanın, en doğal yüzlerindendir. Havası soğuk, olağanüstü derecede tertemiz. Ciğerlerimize doya doya çekiyoruz. Dumanı, çisesi, bulutu canlandırıyor içimizi. Sokuluyoruz daha sıcak olalım diye kabanımıza. Bu dağlar, bu tepeler kocaman görünüyorlar ama korkunç değil yakın geliyorlar bize her şeyleriyle. Kabulümüz her sene...

Sisdağı Yaylamız

Erkeksu-Foto: Ramazan Bektaş-

 

Sisdağı Yaylamız

 Erkeksu'dan obamız-Foto: İrfan Yenigün

Sisdağı Yaylamız, çocukluğumuzu yaşama karıştıran en güzel deneylerimizdendi.

Yastalan Çimeni'nden başlayınca koşmaya, Belen'den geçer, Kuzu Gölü'nde alırdık soluğu. Ne çimerdik be! (not: Foto başka yerden alındı)

Sisdağı Yaylamız

Çelik çomak oyunlarıyla inek sağma bir arada yapılırdı. Sabah evlerin hartamalarından tüten dumanlar bizlere harika bir canlılık katardı. Çam ağacından oyulmuş oluklardan akan buz gibi suda yüz yıkama yaşama ürpermesine dönüşürdü.Yaylanın bin bir çiçeğinden, otlarından bizlere ulaştırdıkları yoğurtlarının, ayranlarının tadı damaklarımızda yaşayan can yoldaşlarımız; ineklerimizi nasıl geçelim. 2014 yılının ORGANİK dedikleri her şey tümüyle buradaki yaşamdı. Ya çam sakızı toplama, hele çiğnemedeki tadı bu gün hiç bir şeyde bulabildiğimizi söyleyen var mı?

Sisdağı Yaylamız

Foto: İrfan Yenigün 

Sisdağı Yaylamız

Foto: Ramazan bektaş

Otçu günlerindeki mutluluğumuzu hangi sözcüklerle anlatabilirsiniz. Geçti gitti o güzelim zamanlar.

Şimdi ne oluyor?

2014 yılını da geçmekteyiz. İnsanların paylaşamadığı dağların mahkemelerindeyiz. Azıcık akıllı davranmazsak, kan davaları da başlayacak. Yazık. DEVLET BABA, BABA OLAMADIĞINDAN; ÇIKAR HESAPLARINA-POLİTİK KIVIRMALARA alan oldu yaylalarımız ve sonunda evlerimiz yakıldı. Kadirga'da aynı oldu. Şimdi de Sis yaylamızda. Ve şimdi yine bir mahkeme ile daha karşı karşıyayız. Sanki çok fazla parası var vatandaşın, mahkeme yollarında elinden alınıyor. Öyle ya DEVLET BABA avukatına-savcısına-yargıcına iş verecek.

Kaç yıldır gidemiyoruz Sis yaylamıza. Olması gereken bunlar değil.

DEVLET BABA eğer gerçekten DEVLET BABA ise, yapılması gereken çok basit. DEVLET BABA olamamış bu güne değin. Olamadığına göre, o zaman köylülere düşer iş. Her köylünün yayla hakkıdır. Birini ötekinden ayıramazsın. İki evladını ayıramadığın, farklı göremediğin gibi.

Yaylada komşu olan köylülerden bir YETKİLİ KURUL oluşturulur. Verilen karara kesin uyulmak şartıyla: Sınır belirlenir ve barışılır. Bu yol gerçekten her zaman kolayca uygulanabilir. Ancak yukarda söylendiği gibi; çıkarcılar rahat durmazlar. Ortalığı karıştırmak isterler. Kavga ettirirler, araya türlü söylentiler sokarak-atarak uyumu bozarlar. Vatandaşı politik davranmaya iterler ki; aradan kendileri sıyrılsınlar. Bu konuya kayıtsız kalınmayacağı kesindir ve vatandaşların ikna edilmesi sağlanır 

Hiç olmazsa DEVLET BABA; bu çirkin davrananları bulup ayıklamalı. Süreç uzun elbette. Başarılırsa köylüler rahat edeceklerdir.

Armutalanı'ndan Enişdibi, Çamannu Yokuşu'na doğru bakmak, hele de karlı koca dağ başlarını seyretmek kaç kilo ete bedel dersiniz?

Sisdağı Yaylamız Foto: Şakir Sağlam

Trabzon Haberleri

ViraTRABZON 09 December 2010 ViraTRABZON ViraTRABZON
Trabzonspor 09 December 2010 Trabzonspor   Trabzonspor Kulübü

Sitemizde

REKLAM YOKTUR.

Oğuz'lu iş yerleri

ücretsiz tanıtılır

BİR ARADA OLMAK

DİL,  DİN,  IRK,  

BÖLGECİLİK VE

CİNSİYET KAVGASI

BİZİ AYRIŞTIRIR...

EMEK BİRLEŞTİRİR.

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitjaptruesvi

SOSYAL MEDYA

 

 

Articles View Hits
4201967

We have 114 guests and no members online

You are here: Home Kültür Yaylalarımız Sisdağı Yaylamız