Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel
Yük ve Yol
Yük ve Yol / Züleyha Kurt

Hamalsan iki şey önemli oluyor senin için: Yük ve yol!

Ancak sırtına aldığın yükle bu mesafeyi aşabilirsen ücret konuşabiliyorsun. Aksi olursa, sadece cereme çekmiş oluyorsun!

Yaşlı bir hamalla birlikte yola çıkmıştık bunları düşünmeye başladığımda. İhtiyarlığına bakmadan kendinden büyük bir yük almıştı. Benim sırtımda ise birkaç bavul vardı sadece, onunkinin çeyreği kadar.. Diyordum ki içimden "Çok gitmeden kıvrılırsa titreyen bacakları, yüklenirim sırtındaki yükün yarısını!...

Çok geçmeden dedi ki:"Mola vakti, gel biraz dinlenelim!” "Ne molası!” dedim ona hayretle; “Ben daha terlemedim bile!” Sözüme aldırmadı; durdu ve çökerken; "Sen de dinlen, haydi" dedi. Benim canım sıkılmıştı. Genç olduğumu, ondan kuvvetli olduğumu, bunun gibi bir bunakla yola çıkmamın ne büyük hata olduğunu düşünüyordum. O ihtiyar, bir bacağını azıcık uzatmış halde sessizce dinleniyorken, ben huzursuz bir şekilde ortalıkta dolanıyordum. Devam ettik yola birazdan…

Bir saat kadar sonra yine durdu ve oturup dinlendi.. Sonra yine, sonra yine.. Kaçıncı molasıydı hatırlamıyorum; artık sabrım taşmak üzereydi ki; birden dizlerimin bağı çözülüverdi, kayış kolumdan çıktı, sırtımdaki bavullar kaydı. Ne kadar zaman baygın geçtiğini bilmiyorum, baktım kendi kocaman yükünün üzerine benim bavullarımı da bağlamış! Küçük tasına birazcık su koyup dudağıma dayadı, içtim. Sonra koluma girerek; "Haydi kalk!” dedi, “Bana yaslan; ağır ağır gider, sonra yine dinleniriz." Yürürken anlatmaya başladı:

"Ben yılların hamalıyım. Nice pehlivan gibi adamlar gördüm; çoğu dinlenmek istemediklerinden yükleriyle birlikte kendilerini de toprağa serdi sonunda.. Unutma ki; yük taşıdıkça ağırlaşır; dinlenerek yükünü hafifletmiş olursun! Belki günün birinde hamallığın şekli değişir. Belki o günleri ben göremem ama sen kavuşursan o zamanlara, aman ha, kafanın içinde de sakın yük taşıma! Akşamları bırak ve hafifle, sabah dinlenmiş olarak yeniden taşırsın. Bizim işimiz bu yükü taşımaktır; altında ezilmek değil!
Gerçek şu ki, hepimiz yaşadığımız hayatın hamallarıyız…

Trabzon Haberleri

ViraTRABZON 09 December 2010 ViraTRABZON ViraTRABZON
Trabzonspor 09 December 2010 Trabzonspor   Trabzonspor Kulübü

Sitemizde

REKLAM YOKTUR.

Oğuz'lu iş yerleri

ücretsiz tanıtılır

BİR ARADA OLMAK

DİL,  DİN,  IRK,  

BÖLGECİLİK VE

CİNSİYET KAVGASI

BİZİ AYRIŞTIRIR...

EMEK BİRLEŞTİRİR.

Dil Çevirici

trzh-CNenfrdeitjaptruesvi

SOSYAL MEDYA

 

 

Articles View Hits
4202054

We have 187 guests and no members online

You are here: Home Kültür İlginç Yük ve Yol